سمان آسمان تاریخ تهران پرواز گرگان

سمان: آسمان تاریخ تهران پرواز گرگان برنامه فرودگاه اردیبهشت

گت بلاگز وب‌گردی تصویر العمل روسیه به ائتلاف صوری چه خواهد بود؟ ، ماجرای طرح سپاه ۳۴ هزار نفری سعودی‌ها چیست

روسیه که حالا خود را یکی از طرف‌های تأثیرگذار در عرصه منطقه می‌داند، در برابر این کارها دست بسته نخواهد بود و اجازه تحرک آزادانه واشنگتن و متحدانش در منطقه

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، در اعلامیه ریاض که در آخر نشست سران کشورهای عربی اسلامی با دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا صادر شد ، از آمادگی دولت های شرکت کننده در ائتلاف اسلامی نظامی جهت مبارزه با تروریسم جهت تشکیل نیروهای ذخیره متشکل از ۳۴ هزار نفر جهت پشتیبانی از عملیات ضد گروه های تروریستی در عراق و سوریه در مواقع نیاز خبر داد. بیانیه ریاض می افزاید که روند تکمیل تأسیس این مرکز تا آخر امسال به آخر خواهد رسید و الحاق دولت های شرکت کننده در این ائتلاف طی سال ۲۰۱۸ اعلام خواهد شد.

عبارات مهم : اعلامیه
همان طور که اعلام تشکیل این ائتلاف از سوی عربستان در آن وقت حتی جهت بسیاری از کشورهای شرکت کننده در آن غافلگیرکننده بود و بسیاری از سران این کشورها از طریق رسانه ها از حضور خود در ائتلاف تشکیل شده است به وسیله عربستان اطلاع پیدا کردند، شتابزدگی موجود در گنجاندن این عنوان در نشست سران کشورهای اسلامی با ترامپ نیز نشان از آن دارد که احتمالا بعضی از کشورهای شرکت کننده در نشست نیز قبلا متوجه برنامه های اعلامی در خصوص این ائتلاف نشده بودند. علاوه بر این که این تحرک، نخستین اقدام عملیاتی ائتلاف مذکور بود که در تاریخ ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ موجودیت آن اعلام شد و حجم نیروهای پیشتیبانی و مواضع عملیاتی احتمالی آنها اعلام شد.

این اتفاق بعد از آن رخ داد که دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا در نشست مذکور بیان کرد که دولت های خاورمیانه نباید منتظر باشند تا نیروهای آمریکایی این دشمن (تروریست ها!) را به نیابت از آنها شکست دهد. بلکه اگر این کشورها به دنبال شکست دادن تروریسم هستند، باید خودشان آماده پذیرش این مسئولیت باشند.

گرچه بسیاری از ناظران و تحلیلگران پرسشها بین المللی شتاب زدگی و بی برنامگی موجود در اعلام این عنوان را ناشی از عدم جدیت رژیم های عربی و تلاش آنها جهت استفاده های تبلیغاتی از این عنوان ارزیابی می کنند، ولی در این مقاله بر آن شده است ایم تا بسترها و موانع تشکیل چنین ائتلافی را جهت افکار عمومی تشریح کنیم. این در حالی است که بر کسی پوشیده نیست که براساس تجربه سال های گذشته استفاده از واژه تروریسم در این ائتلاف نمایانگر سرپوش گذاشتن بر تلاش های تمامی کشورهای عضو جهت مداخله در امور کشورهای دیگر است و بعضی از اعضای این ائتلاف اگر کانال های مالی و تسلیحاتی و ایدئولوژیک رسمی و غیر رسمی از کشورهای خود را به روی تروریست ها ببندند، گام بزرگی در ریشه کن کردن گروه های تروریستی در منطقه برداشته اند و نیاز به ورود به مبارزه نظامی با آن ها نیست.

بسترهای مناسب با تشکیل ائتلاف

آنچه که از ظاهر اعلامیه ریاض بر می آید، این است که همه نمایندگان کشورهای اسلامی شرکت کننده در این اجلاس با استقبال از طرح مذکور آمادگی خود را جهت پیوستن به ائتلاف نظامی جهت مبارزه با تروریسم و تشکیل نیروهای ذخیره این ائتلاف متشکل از ۳۴ هزار نظامی اعلام کردند. این جهت نخستین بار بود که جهت گیری واقعی ائتلافی که بنا به ادعای عربستان از دسامبر ۲۰۱۵ تشکیل شده است و مشمول بر ۴۱ کشور از جمله ترکیه، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، پاکستان، مصر و مالی و … بود ، مشخص شد.

این در حالی بود که بعضی از کشورهایی که عربستان انضمام آنها به ائتلاف نظامی را اعلام کرده بود ، خیلی سریع به مخالفت با آن پرداختند و گفتند که در این ائتلاف شرکت نخواهند داشت. از جمله این کشورها پاکستان بود که بعد از مخالفت با پیوستن به این ائتلاف با سفرهای مکرر مقامات سعودی به این کشور و اعطای فرماندهی ائتلاف به راحیل شریف مدیر ستاد ارتش سابق پاکستان حضور در این ائتلاف را پذیرفت.

از سوی دیگر گرچه ائتلاف مذکور از حدود ۱۸ ماه پیش تشکیل شده، ولی تنها درماه اخیر است که به صورت شتابزده کارها جهت تعیین نشانه نیروهای حاضر در آن بعلاوه تعیین فرماندهی ائتلاف و افتتاح مرکز امنیتی جهت پشتیبانی از عملیات آن مشخص شده است تا گام هایی عملیاتی جهت تشکیل عملی آن برداشته شود. این عنوان نشان دهنده ارتباط سیاسی تشکیل این ائتلاف با برنامه های آمریکا در منطقه هست.

موانع تشکیل ائتلاف اسلامی

در طرف مقابل، موانع و چالش های زیادی در مسیر تشکیل این ائتلاف و نیروهای شرکت کننده در آن وجود دارد. همان طور که گفتیم اعلامیه ریاض به اندازه ای در اعلام تشکیل ۳۴ هزار نیرو جهت ائتلاف مذکور شتاب زده عمل کرد که حتی میزان همکاری دولت ها در آن را مشخص نکرده و نحوه پذیرش و حضور آن ها نیز تعیین نشده هست. اعلامیه مذکور در حالی از آمادگی دولت های شرکت کننده جهت حضور نیروهای خود در این ائتلاف خبر داد که تاکنون هیچ توافق عملی در زمینه راهکار تشکیل این نیروها تدوین نشده و هیچ یک از کشورهای مذکور صراحتاً از آمادگی خود جهت حضور نظامیان کشورشان در این ائتلاف سخنی نگفتند.

از سوی دیگر تشکیل این ائتلاف نیازمند احداث مؤسسات جدیدی است که بر روند دستورات و برنامه کاری آن نظارت داشته و طرح های کلی آن را ارائه بدهند و هماهنگی مورد نیاز بین نیروها را انجام دهند. عنوان دیگر مربوط به تأمین مالی نیروهای ائتلاف و سهم هر کشور در این زمینه هست، معلوم نیست آیا عربستان و دولت های حاشیه خلیج فارس به تنهایی تأمین مالی نیروها را به عهده خواهند داشت یا اینکه تمامی اعضا باید در پرداخت هزینه ها همکاری داشته باشند؟

تعیین سوریه و عراق به عنوان دو منطقه عملیاتی این نیروها نیز چالش برانگیز هست. تعیین عراق و سوریه علاوه بر این که در شرایط کنونی به محل حضور نیروهای آمریکا تبدیل شده، در نتیجه تناقض منافع که میان کشورهای عضو این ائتلاف وجود دارد، خالی از اشکال نیست. از این منظر به نظر می رسد در سایه جدی تر شدن فعالیت های نظامی ائتلاف مذکور در هر یک از این کشورها ، تعدادی از کشورهای عضو ، منافع خود را در خطر خواهند دید. در این شرایط مشخص نیست رهبران ائتلاف هماهنگی منافع میان اعضا را چگونه تضمین خواهند کرد؟

از مواضع رسمی عربستان سعودی در زمینه عملکرد نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا جهت مبارزه با داعش این گونه بر می آید که آنها از عملکرد این ائتلاف راضی نیستند و انتقادات تلویحی را بر ضد این ائتلاف مطرح کردند. از جمله این مواضع بیانات محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی است که در گفتگو با یک شبکه خبری رسمی سعودی مطرح شد. به این ترتیب مشخص نیست راهکار پیشنهاد شده است از سوی ریاض جهت عملکرد نیروهای تازه که تحت فرماندهی این کشور خواهند بود چگونه است و این راهکار تا چه حد با منافع کشورهای عضو ائتلاف و شرایط و فضای امنیتی و سیاسی موجود در منطقه و برنامه های آمریکا تطابق خواهد داشت.

موضوع دیگر این است که عربستان سعودی که در حال حاضر در فرماندهی ۱۰ کشور در جنگ یمن شکست خورده ، چطور می تواند ائتلافی با حضور دست کم ۵۰ کشور را مدیریت کند، این در حالی است که در ائتلاف متجاوز به یمن علاوه بر صوری بودن همکاری بعضی از اعضا در جنگ، اختلافات آشکاری میان عربستان و امارات به عنوان دو کشور فعال در عرصه یمن به وجود آمده هست. عربستان در حالی طی دو سال گذشته از تحقق اهداف خود در جنگ یمن ناکام مانده که از نظر موازنه های نظامی قدرت ، نیروهای فعال در عراق و سوریه با جریان های مبارز مردمی در یمن و ارتش این کشور قابل مقایسه نیستند. از سوی دیگر عراق و سوریه عرصه هایی هستند که قدرت های بزرگ طی سال های گذشته ناتوانی خود را در یکسره کردن جنگ موجود در این کشور نشان داده اند، در این شرایط معلوم نیست تعداد اندکی از کشورهای عربی با چه منطقی به دنبال ورود مستقیم در این جنگ هستند.

مانع دیگر فراروی ائتلاف نظامی عربی در منطقه را فهمی هویدی تحلیلگر پرسشها راهبردی منطقه تشریح کرده هست. وی در مقاله ای در این رابطه می نویسد: ترامپ در جریان این سفر موفق شد کشورهای اهل تسنن را در ائتلافی نظامی و نمادین گرد هم بیاورد که جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران شیعی فعالیت می کنند. هویدی با انتقاد از نوشته ابراهیم عوض استاد سیاست های عمومی دانشگاه آمریکایی که مدعی شده است بود، شرکت امنیتی منطقه ای جهت تحقق صلح و امنیت تأسیس شده است است ، تأکید کرد که عدم حضور دولتی منطقه ای نظیر کشور عزیزمان ایران به خودی خود این ساختار را به هم می زند، علاوه بر این که بر پایی ائتلافی اینچنینی در جلسه ای که تنها چند ساعت محدود به طول انجامیده، نسبت به جدیت این ایده و فایده های آن تردید ایجاد می کند.

فقدان حضور کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از بااهمیت ترین اهرم های قدرت در منطقه در این ائتلاف از یک طرف و مغایرت جدی اهداف اعلام شده است آن در مراحل اولیه با سیاست های کلی تهران، عملکرد آن را در هاله ای از ابهام قرار داده هست. درست است که ماهیت کلی این ائتلاف با نشانه جلوگیری از نقش آفرینی کشور عزیزمان ایران در منطقه تعریف شده، ولی به نظر می رسد پایتخت کشور عزیزمان ایران با بازوهای امنیتی خود قادر به مانع تراشی در روند کارها نظامی ائتلاف مذکور خواهد بود.

رقابت پنهان عربستان ، ترکیه و مصر جهت برعهده گرفتن رهبری جامعه اسلام یکی از موانع موجود در مسیر ائتلاف نظامی است که این سه کشور نیز عضو آن هستند. به عنوان مثال نه ترکیه به رهبری عربستان بر دنیا اسلام رضایت می دهد و نه مصر با وجود ضعف موجود در جبهه داخلی خود، بنا به عوامل مردم شناختی این عنوان را به سادگی نخواهد پذیرفت. اینها علاوه بر اختلافات موجود میان سایر اعضای ائتلاف مذکور از جمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هست.

در طرف برابر روسیه نیز که حالا خود را یکی از طرف های تأثیرگذار در عرصه منطقه می داند، در برابر این کارها دست بسته نخواهد بود و اجازه تحرک آزادانه واشنگتن و متحدانش در منطقه را نخواهد داد. مسکو قطعا در برابر این طرح از محور مقاومت حمایت خواهد کرد، این حمایت البته از روی اعتقاد به مبانی ارزشی این محور نیست، بلکه مواضع عوض کردن ناپذیر کاخ کرملین در این عرصه مبتنی بر منافع راهبردی روسیه است که تحقق برنامه های خود را در گرو قدرت و تاثیرگذاری محور مقاومت در منطقه می داند.

از مجموع مطالب مطرح شده است در این گزارش و تلاش های آمریکا جهت تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی این گونه برآورد می شود که این ائتلاف دامی جهت فرار آبرومندانه آمریکا از عرصه جنگ نیابتی در منطقه و گرفتار کردن کشورهای عربی در درگیری های فرسایشی است که در بلند مدت همچنان بازار سلاح های آمریکایی را در منطقه داغ نگه داشته و زمینه تضعیف جریان های مخالف رژیم صهیبونیستی را فراهم می کند. در این میان دونالد ترامپ که با جیبی پر از توافقنامه های دوجانبه با ریاض و هدایای شخصی ملک سلمان، عربستان را ترک کرده ، اهمیتی به منافع این کشور و دیگر کشورهای عضو ائتلاف نمی دهد و تنها به دنبال تامین منافع بلند مدت خود هست، حتی اگر این منافع در دراز مدت به تجزیه کشورهای حاضر در این ائتلاف نیز ختم بشود.

منبع:مشرق

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اعلامیه | عربستان | کشورهای دیگر | کشورهای عربی | عربستان سعودی | آل سعود | دونالد ترامپ | ایوانکا ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog