سمان آسمان تاریخ تهران پرواز گرگان

سمان: آسمان تاریخ تهران پرواز گرگان برنامه فرودگاه اردیبهشت

گت بلاگز اقتصادی وجود دلالان ارز به چه دردی می‌خورد؟ ، صرافی‌های غیرمجاز بلای جان مبادلات ارزی

در حالیکه عملکرد صرافی‌ها جهت کشور ما در وقت تحریم‌ها قابل اغماض نیست، ولی وجود صرافی‌های غیرمجاز پرسشها عدیده‌ای را جهت بازار ارز کشور ایجاد نموده هست.

وجود دلالان ارز به چه دردی می‌خورد؟ ، صرافی‌های غیرمجاز بلای جان مبادلات ارزی

به گزارشخبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، پاساژ افشار، چهار راه استانبول، منوچهری و سبزه میدان این ها اسامی مکان هایی است که به محض ادای آنها، فعالیت غیرمجاز و خرید و فروش ارز در ذهن مجسم می شود.
هر کسی که حتی یکبار از کنار این مکان ها عبور کرده باشد شاهد حضور عده کثیری از افراد است که ارز مبادله می کنند و به نوعی فعالیت پررنگ و موثری در بازار ارز کشور دارند که اخلال در نظام بانکی ایجاد می کند.

عبارات مهم : بازار
این در حالی است که وجود صرافی ها یک نیازاساسی جهت نظام بانکی است آیا که در وقت تحریم همین صراف ها بودند که در شرایطی که سیستم بانکی نمی توانست هیچ عملیات ارزی انجام دهد کارهای مربوط به معاملات ارزی و امثال آن را انجام می دادند تا کشور دچار کمبود اقلام اساسی مثل دارو و قطعات صنعتی نشود و اگر صراف ها نبودند سیستم بانکی موفق به انجام کار ارزی در وقت تحریم نبود، ولی اکنون صرافی های مجاز و غیرمجاز در کنار هم مشغول فعالیت هستند که مشکلاتی را ایجاد کرده است.

به گفته دبیر کانون صرافان آمار دقیقی از صرافی های غیر مجاز وجود ندارد، ولی صرافان غیر رسمی تعدادشان دو برابر صرافی های رسمی است که به صورت پراکنده فعالیت می کنند و از حدود ۶۰۰ صرافی که از ابتدا فعالیت خود را با مجوز بانک مرکزی شروع کردند، تاکنون ۴۰۰ صرافی مورد تایید بانک مرکزی واقع شدند و فعالیت آن ها ادامه پیدا خواهد کرد.
مسئولان بانک مرکزی معتقدند صرافی هایی که خود را با دستورالعمل از نظر میزان سرمایه و گارانتی نامه تطبیق ندادند از دید ما و کانون صرافان رسمی نیستند، ولی توصیه قابل توجه اینجاست؛ مجاز ندانستند این صرافی ها از منظر بانک مرکزی دردی را دوا نخواهد کرد و آن ها فعالیت گسترده ای در بازار دارند که آثار سوء زیادی داشته و در بعضی موارد منجر به اخلال در نظام ارزی کشور شده است اند.

نوسانات ارزش پول ناشی از وجود صرافی های غیرمجاز

عباسعلی ابونوری کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،در خصوص وجود غیرمتعارف صرافی های غیرمجاز گفت: نگاه به صرافی به جهت نقش مهمی که در تعیین قدرت پول ملی دارند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اسلامی به جهت حرام بودن خرید و فروش پول باید عمیق و جدی باشد.

وی در ادامه افزود: گسترش بی رویه و غیرضرور موسسات اعتباری و صرافی هایی که مانع پویایی اقتصاد شدند، معضل اساسی فعلی اقتصاد کشور است.
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: با وجود این که ممکن است صرافی ها نقدینگی مورد نیاز جهت اثرگذاری سوء در اقتصاد را نداشته باشند، ولی با ایجاد شایعه و نیز سرعت در گردش پول اثرات مخرب خواهند داشت.
ابونوری نوسانات ارزش پول ملی را ناشی از کارکرد منفی صرافی ها دانست و عنوان کرد: در مواقعی که ارزش پول کم کردن یا زیاد کردن می یابد، رانت های کلانی جهت صرافی ها فراهم می شود.
وی تصریح کرد: صرافی ها غیرمجاز همانند سمومی دراقتصاد کشورهستند که موجب آشوب در بازار ارز شده است و لطمات جدی به نظام پولی کشور وارد ساخته اند.
این کارشناس اقتصادی در آخر اشاره کرد که بانک مرکزی باید با دلالان و واسطه های این بازار برخورد و بازار ارز را کنترل کند تا بتواند از زیاد کردن بی علت قیمت ارز جلوگیری کند.

لزوم اصلاح روش صدور مجوز به صرافی ها

معصومه آقاپور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،در خصوص فعالیت صرافی های غیر مجاز گفت: فعالیت این صرافی ها خارج از حیطه قانون بوده و بانک مرکزی بعنوان متولی تنظیم نظام مالی کشور، باید ساماندهی آن ها را در اولویت قرار دهد آیا که عدم شرکت یافتگی آن ها موجب ایجاد اخلال در بازار ارز و آثار مخرب و منفی در سیستم پولی می شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به سوء استفاده بعضی افراد از خلا ء های نظارتی در این بخش، باید کنترل بیشتری بر عملکرد صرافی ها و فعالان این عرصه صورت پذیرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مجلس در جهت قانون گذاری و اصلاح قانون در پیشبرد اهداف نظام مالی کشور اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی قانون گذاری در کشور باید به جای تورم قانون گذاری، برنامه ریزی دقیقی جهت اجرای قوانین در دستور کار مجلس قرار گیرد و در خصوص صرافی ها نیازی به قانون تازه نیست بلکه همین قوانین موجود باید با جدیت پیگیری شود.
آقاپور در آخر در مورد صدور مجوز به متقاضیان تاسیس صرافی تصریح کرد:کارکرد و صدور مجوز به صرافی ها نیاز به اصلاح و عوض کردن دارد و باید نیاز سنجی کرده و براساس تقاضای جامعه صدور مجوز صورت گیرد.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: بازار | قانون | مرکزی | فعالیت | اقتصادی | غیرمجاز | ارز | صرافی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog