سمان آسمان تاریخ تهران پرواز گرگان

سمان: آسمان تاریخ تهران پرواز گرگان برنامه فرودگاه اردیبهشت

گت بلاگز اخبار اجتماعی 365 روز از آینده زاینده رود

امروز هجدهم مهرماه، سال‌روز نکوداشت زاینده رودی است که آرام آرام در بعد ذهن نه تنها ایران، بلکه در خاطرات مردم اصفهان کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر می‌شود، زاینده‌رودی که

365 روز از آینده زاینده رود

365 روز از آینده زاینده رود

عبارات مهم : تالاب

امروز هجدهم مهرماه، سال روز نکوداشت زاینده رودی است که آرام آرام در بعد ذهن نه تنها ایران، بلکه در خاطرات مردم اصفهان کم رنگ و کم رنگ تر می شود، زاینده رودی که پذیرش آن به عنوان یک رود فصلی و کم جان، در بعد ذهن همه آن افرادی که سنگ اش را به سینه می زنند بی صدا و ناجوانمردانه می خزد.

به گزارش ایسنا، سال روزهای نکوداشت زاینده رود یکی بعد از دیگری می آیند و می روند. زاینده رود ولی در این میان تبدیل به بازیچه ای دست خورده و ژنده شده است است که این مدیر و آن مدیر، این مسئول و آن مقام با آن یا به تخریب دیگری و گذشتگان می پردازند یا ژست روشن فکری و دلسوزی می گیرند. گاه گاه و سر به زنگاه هم می شود وسیله ای جهت کسب رای و برانگیختن هیجانات عمومی.

365 روز از آینده زاینده رود

با خود فکر کردیم شاید مدیران و دولت مردان، و حتی فعالان و دلسوزان زاینده رود را فراموش کرده باشند. ولی با نگاهی به آرشیو اخبار 365 روز گذشته، یعنی از – سالروز نکوداشت پیشین تا به امروز- حقیقت دیگری برایمان آشکار شد. حرف از زاینده رود بسیار هست. توافق نامه، تفاهم نامه، مصوبه، کومیسیون، کارگروه، تصمیم و هر آنچه فکرش را بکنید در این یک سال رخ داده هست. ولی عمل و ماحصل، هیچ!

به همین بهانه تصمیم گرفتیم اخبار و اتفاقات یک سال گذشته را در متنی مبتنی بر زمان، مرور کنیم تا این یک سال، مشتی باشد نمونه خرواری که از آغازش هجده سال می گذرد و احتمالا تا “هجده ها” سال دیگر نیز ادامه خواهد یافت.

امروز هجدهم مهرماه، سال‌روز نکوداشت زاینده رودی است که آرام آرام در بعد ذهن نه تنها ایران، بلکه در خاطرات مردم اصفهان کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر می‌شود، زاینده‌رودی که

هفدهم مهرماه

درست 366 روز پیش و یک روز قبل از سالروز نکوداشت زاینده رود خبری مبنی بر انعقاد تفاهم نامه نظارت بر توزیع آب کشاورزی در حوضه زاینده رود از ایسنا و البته دیگر رسانه ها منتشر شد. اداره روابط عمومی استانداری اصفهان اعلام کرد در جلسه ای با حضور استانداران اصفهان و چهارمحال بختیاری در محل استانداری اصفهان، تفاهم نامه نحوه نظارت و کنترل بر توزیع آب کشاورزی در حوضه آبریز زاینده رود که با همکاری تشکل های صنفی کشاورزی صورت خواهد پذیرفت به امضاء طرفین رسید.

در همان روز فتح الله معین، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی شورای اسلامی این کلانشهر با اشاره به اهمیت توجه به تامین محیطی سالم جهت کودکان اصفهان اظهار کرد: با توجه به رشد شهرنشینی ایجاد محیطی سالم و بهداشتی جهت کودکان مهم است و بااهمیت ترین شاخص ایجاد محیطی سالم و بهداشتی برطرف آلودگی هوا هست، در زمینه برطرف آلودگی هوا هیچ عاملی به اندازه جاری شدن آب زاینده رود مؤثر نیست.

365 روز از آینده زاینده رود

هجدهم مهرماه

حمید ظهرابی، مدیرکل محیط زیست استان اصفهان در آیین نکوداشت زاینده رود که البته تبدیل به نمایشی از سر اجبار و عادت شده است است خبر از تدوین برنامه مدیریت زیست بوم تالاب گاو خونی داد و از حضار پرسید: آیا زمانی که رشد صنعت، کشاورزی و تمرکز فعالیت های انسانی فراتر از حد زاینده رود بود کسی سراغی از محیط زیست می گرفت و آیا کسی محیط زیست را مسئول می دانست؟ همه باید دور یک میز بنشینند از جمله استانداری، محیط زیست، آب منطقه ای، آبفا، اتاق بازرگانی، صنعتگران، کشاورزان و راهکارهای عملی را ارائه کنند تا این مسئله حل و برنامه ای جهت آن در نظر گرفته شود.

امروز هجدهم مهرماه، سال‌روز نکوداشت زاینده رودی است که آرام آرام در بعد ذهن نه تنها ایران، بلکه در خاطرات مردم اصفهان کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر می‌شود، زاینده‌رودی که

در همان آیین همچنین حیدرعلی عابدی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: مدیریت آب کار سخت و پیچیده ای است و بعید می دانم وزارت نیرو از عهده این کار بر بیاید، ما سازمانی نیاز داریم که در آن متخصصان در مورد مدیریت آب نظر بدهند. بهشت آباد بین جنگ های زرگری گیر کرده و تونل سوم کامل نشده هست. تونل اول حق کشاورزان هست. حداقل به امضاهای مصوبه 9 ماده ای احترام بگذارید.

غلامرضا نعمتی، مدیر حفاظت آب منطقه ای استان اصفهان نیز در آیین نکوداشت زاینده رود را از دست نداد و در صحبت خود گفت: شش میلیارد مترمکعب در کل کشور اضافه برداشت از آب های زیرزمینی صورت گرفته است که 400 میلیون مترمکعب آن در استان اصفهان بوده هست. مطالعات و محاسبات تبادلات آبی رودخانه و چاه ها نشان می دهد که تعادل بخشی آب های زیرزمینی به هم خورده و باید به این نتیجه برسیم که با مطالعه میزان ورودی آب به سفره های زیرزمینی چه میزان است و به همان طریق و به همان میزان از آب های زیرزمینی برداشت کنیم تا بتوانیم تعادل بخشی آب های زیرزمینی را اجرایی کنیم.

365 روز از آینده زاینده رود

نوزدهم مهرماه

روابط عمومی استانداری اصفهان یک روز بعد از آیین نکوداشت زاینده رود که البته احتمالا آخرین هجمه خبری راجع به زاینده رود تا نکوداشت بعد خواهد بود خبری را به رسانه های اصفهان ارسال کرده و گفت: امضای تفاهم نامه کنترل و مدیریت آب کشاورزی با چهارمحال بختیاری کمیته ای را تشکیل خواهد داد و این کمیته اختیار دارد که برداشت ها را کنترل و یک انضباطی را در کل مسیر حوضه آبریز زاینده رود ایجاد کند.

در همان روز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: سد زاینده رود آب شرب 85 درصد مشترکین آب در استان اصفهان را تأمین می کند به بیان دیگر می توان گفت آب مصرفی و شرب این جمعیت وابسته به میزان ذخیره آب سد زاینده رود و میزان بارش دارد، این در حالی است که تأخیر بارش در پاییز امسال تأمین آب مشترکین را با محدودیت مواجه کرده هست. در پاییز و زمستان در مصرف آب شرب دقت کنید.

بیست و یکم مهرماه

بصیرپور- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان، در پی پرسش ایسنا در رابطه با وقت جاری شدن زاینده رود، باز کردن آب سد زاینده رود و جاری شدن آب در این رودخانه را وابسته به بارش های فصل پائیز دانست و گفت: هنوز در رابطه با جاری شدن آب تصمیم گیری نشده هست. بااهمیت ترین پرسشها حوضه زاینده رود عدم تعادل منابع و مصارف آبی، شیوه های غلط بهره برداری از منابع آب، عدم اعتماد به نهادهای دولتی، عدم مدیریت یکپارچه منابع آب در منطقه و پرسشها اجتماعی است.

علاوه بر این محمد حاج رسولی ها – مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور عزیزمان ایران – نیز اوضاع رودخانه زاینده رود را وخیم دانست و گفت: در حال حاضر شرایط موجودی مخزن زاینده رود نسبت به سال گذشته افت کرده به طوری که براساس آمار موجودی مخزن این دریاچه ۵۵ درصد کمتر از سال گذشته است.

بیست و سوم مهرماه

رئیس کمیته آب در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، “آب” را بااهمیت ترین ترساندن آینده کشور دانست و در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گفت: در مورد توزیع آب، بین استان های کشور هم اختلافات جدی به وجود آمده هست. به طور مثال بین خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد، در مساله زاینده رود و سرچشمه های آن اختلافاتی وجود دارد. اغلب استان های ما دچار اختلافات جدی در بحث توزیع آب شده است اند. ما تلاش خواهیم کرد نظارت درستی بر نحوه تولید و مصرف آب در کشور داشته باشیم.

بیست و چهارم مهرماه

یک عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در پی خشک شدن رودخانه زاینده رود و برداشت های بی رویه از آب های زیر زمینی، پدیده نشست زمین به همه ساختمان ها و به خصوص ساختمان های تاریخی آسیب خواهد زد. عبدالرسول جانثاری ادامه داد: خشکی زاینده رود کابوس ساختمان های تاریخی اصفهان هست. زاینده رود تنها موتور محرک فلات مرکزی کشور عزیزمان ایران است.

در همان روز که احتمالا جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان بوده است رییس شورای شهر اصفهان گفت: می گوییم تا در تاریخ بماند و اگر اتفاقی در کشور رخ داد بهانه ای جهت مسئولان باقی نماند؛ از بزرگواری و حیای مردم اصفهان استفاده سوء نشود آیا که در این صورت مسئولان باید منتظر عواقب زیان بار آن باشند. مردم اصفهان از مطالبه زاینده رود خسته نمی شوند.

هم وقت روابط عمومی شرکت آبفای اصفهان به نقل از مدیرعامل این شرکت به رسانه ها گفت: با استمرار خشکسالی ظرفیت سد زاینده رود که حدود یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب بود هم اکنون به 169 میلیون مترمکعب رسیده هست. به این ترتیب در چنین شرایطی که محدودیت شدید منابع آبی حکم فرماست خدمات رسانی پایدار در اقصی نقاط استان که بالغ بر 100 شهر در کوتاه ترین و کویری ترین نقاط استان هستند کاری سخت است.

همچنین در استانی دیگر قاسم سلیمانی، استاندار چهارمحال وبختیاری در نشست کارگروه حفاظت کیفی زاینده رود و حفاظت منابع آب گفت: طی توافق نامه ای که با استان اصفهان منعقد شده، مسئولیت مذاکره در زمینه آب کشاورزی به عهده نمایندگان کشاورزان دو استان گذاشته شد و اداره های آب و استانداری دو استان بر این عنوان نظارت خواهند کرد. بیش از 23 سال از شروع پروژه سد و تونل کوهرنگ سه می گذرد و در اثر آن خساراتی به مردم این منطقه وارد شده است هست. خسارت دیدن مردم، خسارت خشکیدن چشمه ها و دشت ها باید بعد از کارکارشناسی به وسیله مجری این طرح پرداخت شود.

بیست و پنجم مهرماه

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به کم کردن بی سابقه حجم سد زاینده رود که به حدود 169 میلیون مترمکعب رسیده هست، گفت: این رقم در مدت مشابه سال قبل بیش از 450 میلیون مترمکعب بوده هست. باید با توسعه سیستم تله متری در سطح استان منابع آبی به خوبی مدیریت شود و نیز با استفاده تکنولوژی خطوط انتقال و شبکه های توزیع آب که دارای نشتی هستند به خوبی شناسایی و در کوتاه ترین وقت ممکن از هدررفت آب جلوگیری به عمل آید و این منابع به تناوب تولید و توزیع آب برگردند.

همچنین مدیر طرح حفاظت از تالاب های کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با ایسنا از شروع فاز اجرایی احیای تالاب گاوخونی از بهمن ماه امسال خبر داد و افزود: ورود آلاینده های صنایع از جمله ذوب آهن به زاینده رود و تالاب گاوخونی خطر بالقوه جهت منطقه هست. اگر جهت یک دوره 5 ساله آبی به تالاب نرسد، آنجا قطعا تبدیل به منشاء گرد و غبار می شود.

بیست و ششم مهرماه

مسعود میرمحمد صادقی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: بازگشایی آب زاینده رود در حیطه وظایف شورای هماهنگی آب حوضه زاینده رود است و در این شورا جهت کل سال آبی یک برنامه مشخص تدوین خواهد شد. کمیته آب زاینده رود به زودی با حضور فرمانداری اصفهان، آب منطقه ای، جهاد کشاورزی استان و هیئت مدیره صنف کشاورزان استان اصفهان تشکیل خواهد شد و میزان آب مورد نیاز و وقت بازگشایی آب جهت کشت پاییزه در آن جلسه برآورد می شود. در شورای هماهنگی آب حوضه زاینده رود به ریاست وزیر نیرو، استانداران اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد، معاونان وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و شرکت محیط زیست و نمایندگان کشاورزان استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان عضویت دارند.

بیست و هفتم مهرماه

یک استاد پیشکسوت دانشگاه اصفهان گفت: اگر کنار رودخانه زاینده رود یک چاه 42 متری هم بزنیم آب نخواهد داشت، لذا حل مسئله زاینده رود یک تصمیم عمومی، مملکتی و دنیایی می خواهد.

بیست و هشتم مهرماه

حیدرعلی عابدی، نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: از شورای عالی آب که در سیزدهمین جلسه خود بر حق قانونی و شرعی مردم اصفهان به استناد اسناد تاریخی معتبر تاکید کردند و وزارت نیرو را مکلف به حفظ و حراست از حقابه و سهم آبه از تونل اول و رودخانه زاینده رود جهت کشاورزان اصفهانی کردند، تقدیر می کنم.

سی ام مهرماه

محمدعلی شاعری، مدیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از پی گیری ایجاد ستاد ملی نجات زاینده رود خبر داد و گفت: برنامه ششم توسعه با محوریت آب و محیط زیست تدوین شده است هست. پلمب چاه های غیر مجاز، تناسب برداشت ها با نزولات، هوشمند کردن مصرف آب، آبیاری نوین، تصفیه و بازچرخانی فاضلاب و … از جمله مواردی است که باید با جدیت تمام در استان اصفهان اعمال شود.

اول آبان

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: کارگروه ملی نجات زاینده رود را ایجاد خواهیم کرد. مگر چه چیز زاینده رود کمتر از دریاچه ارومیه است؟ زاینده رود فقط جهت اصفهان نیست، زاینده رود قلب تپنده فلات مرکزی است که باید تبدیل به یک رستاخیز و مطالبه ملی شود همچنین می توان انتظار داشت با همت دولت و با تعیین کارگروه ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب مشابه آنچه در دریاچه ارومیه انجام پذیرفته است زاینده رود بار دیگر زنده شود.

دوم آبان

رسول زرگرپور- استاندار اصفهان گفت: کنترل برداشت ها آب زاینده رود به کشاورزان واگذار خواهد شد. سند جامع تولید، توزیع و مصرف آب تدوین شده است است و این عنوان مهمی هست. مردم باید باور کنند که مسئولان در تلاش جهت حل پرسشها هستند و باید کارها صورت گرفته اطلاع رسانی شود.

یازدهم آبان

احمد سالک آشتیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی طی تذکر میان دستور خود گفت: ستاد احیای زاینده رود تشکیل شود. زیاد کردن تولید کشاورزی بستگی به وجود آب دارد و با توجه به اینکه اصفهان دهمین سال خشکسالی را سپری می کند و با کم کردن 60 درصدی بارندگی هر سال روبرو است خواهان مدیریت، توزیع عادلانه آب در این استان هستیم و مورد نیاز است جهت این عنوان مانند دریاچه ارومیه ستاد خاص ای تشکیل شود.

دوازدهم آبان

حسینعلی حاجی، نماینده مردم شهرستان شاهین شهر، میمه و برخوار گفت: اگر به شرق آب دادید یا به غرب ما هم آب می خواهیم، لیکن زندگی و حیات مردم این منطقه به آب وابسته هست. به علت وصل کانال آب زاینده رود به گز در دو سال گذشته مسئله آب این منطقه برطرف شد، ولی آب کشاورزی این منطقه با مسئله روبرو هست. بنابراین یک تخصیص جهت مردم این منطقه در سال آینده درنظرگرفته شود.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس جمهور در سفری به اصفهان و در دیدار با آیت الله مظاهری گفت: دولت تمام ملاحظات و حساسیت ها راجع به آب رودخانه های زاینده رود و کارون را در تصمیم گیری ها رعایت خواهد کرد و به دنبال برنامه ریزی جهت کشت جایگزین در اطراف این رودخانه ها است تا کشاورزان با مصرف آب کمتر از درآمد خود بهره مند باشند.

جهانگیری همچنین در جلسه اقتصاد مقاومتی اصفهان گفت: تصمیم مصمم ما این است که دغدغه آب را برطرف کنیم. ما بی شک به منطقه مرکزی کشور عزیزمان ایران باید آب انتقال یافته کنیم. چه از خلیج فارس و چه از جاهای دیگر. ما روی کشاورزان این منطقه حساس هستیم. تونل های بهشت آباد و کوهرنگ ۳ قطعاً اجرایی می شوند و حتماً از ابتدا تا انتهای زاینده رود نظارت جدی صورت می گیرد.

شانزدهم آبان

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: جهت برطرف مسئله کم آبی هیچ راه حلی آینده نگری نشده هست. امروز جلسه مجمع نمایندگان استان را خواهیم داشت که در خصوص مسئله کمبود آب به تفصیل بحث خواهد شد. آنچه که اعلام شده است این است که هر وقت بارش ها شروع شود اجازه کشت پاییزه به کشاورزان داده خواهد شد. هم اکنون روزانه یک میلیون مترمکعب از آب ذخیره شده است پشت سد برداشت می شود. باید کاری کنیم که حداقل در بخش صنعت آب کمتری مصرف شود.

هجدهم آبان ماه

مدیرکل دفتر آموزش شرکت محیط زیست کشور گفت: متاسفانه کویر مرکزی با بحران جدی آب مواجه هست؛ سطح زاینده رود جهت یک میلیون و ۸۰۰ مترمکعب آب ساخته شده است است و این در حالیست که امروز ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب دارد و البته شاهدیم که ۱۰ هزار صنعت در اصفهان مشغول به فعالیتند.

جهانگیری، معاون اول رییس جمهور گفت: باید با همراهی و همدلی پرسشها مربوط به زاینده رود را حل کنیم و نباید با طرح مباحث غیرمسئولانه و احساسی میان مردم دو دستگی و نارضایتی ایجاد کرد. من مطمئن هستم به فضل الهی و با همراهی همه مردم از این مسئله که گریبان تمام کشور را گرفته است عبور خواهیم کرد.

چیت چیان- وزیر نیرو نیز در همین روز اظهار کرد: تونل گلاب که در استان اصفهان حفر شده است هیچگونه تاثیری در منابع آب استان چهار محال و بختیاری نخواهد داشت. آبی که در زاینده رود جریان دارد در حقیقت آورد طبیعی زاینده رود نیست بلکه تونل هایی در مسیر قرار دارند که آب را به جریان زاینده رود اضافه می کنند و قرار نیست از جریان طبیعی زاینده رود آبی وارد تونل گلاب شود.

بیست و دوم آبان ماه

استاندار اصفهان گفت: با پیگیری ها و کارها صورت گرفته قسمت اعظم پرسشها حوضه آبریز زاینده رود در حال مرتفع شدن است که باید همه دست در دست هم دهند تا در آرامش کامل و در مدت باقیمانده از دولت یازدهم برنامه ها به نتیجه برسد.

بیست و چهارم آبان ماه

عباس عراقچی- معاون وزیر امور خارجه گفت: درگیری ها بر سر آب را در اخبار می شنویم. در اصفهان و مناطق مرکزی این اخبار را می شنویم. در بحث زاینده رود چالشی که این استان با شهرهای جنوبی و اهواز دارد. چند هفته پیش کرج بودم جهت صحبت ولی همه در آن مراسم به بحث آب اشاره کردند و گلایه داشتند که بین سد کرج و طالقان هستیم و آب را به پایتخت کشور عزیزمان ایران می دهند. این ها نشانه های خوبی نیست و این نگرانی ها می تواند شکل جدی به خود بگیرد.

چهاردهم آذر ماه

خبری خیره کننده تیتر اول همه رسانه ها اصفهان شد: مخازن آب اصفهان خالی شد!! گرچه مشگل ناشی از اختلال در تصفیه منزل اصفهان بود ولی ساعاتی قطع آب در اصفهان نشان داد قحطی آب بی اندازه جهت این جامعه خطرناک است.

شانزدهم آذر

مهدی میرزایی- کارشناس اقلیم و آب در گفت وگو با ایسنا، گفت: پرسشها زیست محیطی کشور را نباید به گردن اقلیم انداخت. پرسشها زیست محیطی کشور مانند خشک شدن دریاچه ارومیه، زاینده رود و … را نباید گردن عوض کردن اقلیم انداخت لیکن این کار برطرف مسئولیت هست، بلکه باید به دنبال این باشیم که آیا این پرسشها زیست محیطی رخ داده است و تلاش در اصلاح و برطرف کردن پرسشها داشته باشیم.

بیست و نهم آذر

معصومه ابتکار، رییس شرکت محیط زیست گفت: بحران گرد و غبار و غبار برخاسته از تالاب گاوخونی در صورت عدم احیا زاینده رود، در آینده ای نه چندان دور جایگزین بحران های آلودگی های صنعتی خواهد شد و موجی نو از بیماری های غیر واگیر را در اصفهان و استان ها اطراف ایجاد خواهد کرد.

ششم دی ماه

مجید بیجندی، مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفت: اینکه بگوییم خشک سالی های اصفهان مستقیماً بر گردن صنایع و یا مثلاً فولاد مبارکه هست، منطقی نیست ولی در انسانی بودن خشک سالی ها شکی نیست.

سیزدهم دی ماه

محمد حاج رسولی ها، مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب کشور عزیزمان ایران گفت: پنج سد زاینده رود، درودزن، استقلال، دوستی، شمیل و نیان در شرایط قرمز منابع آبی قرار دارند.

چهاردهم دی ماه

مدیر دفتر حفاظت از منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: تا زمانی که سطح آب زیرزمینی به حالت تعادل یعنی به اوضاع 35-30 سال گذشته بر نگردد زاینده رود را نمی توانیم احیاء کنیم.

نوزدهم دی ماه

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: تامین حق آبه کشاورزان چهارمحال و بختیاری از زاینده رود در اولویت قرار گیرد.

بیست و ششم دی ماه

رسول زرگرپور- استاندار اصفهان گفت: هنگامی که در دیدارها جهت آیت الله رفسنجانی از زاینده رود می گفتم ایشان به طور مرتب پرسش می پرسیدند و توصیه ای نبود که راحت از کنارش عبور کنند.

بیست و هشتم دی ماه

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: عنوان انتقال آب بین حوضه ای کارون و زاینده رود در شرکت برنامه و بودجه کشور مورد بررسی و تبادل نظر کارشناسی قرار گرفت.

سی ام دی ماه

زاینده رود جاری شد. در یازدهمین جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود که با حضور وزیر نیرو برگزار شد بعد از بررسی کارشناسی اوضاع ذخیره سد زاینده رود، رهاسازی آب زاینده رود جهت انجام کشت کشاورزان تأیید شد. براساس اعلام وزارت نیرو، توزیع آب در شبکه های آبیاری غرب اصفهان طبق سنوات گذشته در فصول بهار و تابستان انجام می شود.

چهاردهم بهمن ماه

معصومه ابتکار- رییس شرکت حفاظت محیط زیست در همایش روز جهانی تالاب ها گفت: به علت خشکسالی های پی در پی، عوض کردن اقلیم و برداشت بی رویه از منابع زیر زمینی، سد سازی ها و توسعه بی رویه کشاورزی، تالاب های استان فارس دچار پرسشها بسیاری شدند و متاسفانه تالاب عظیم بختگان امروز کاملا خشک شده است هست. در خصوص تالاب گاوخونی و زاینده رود نیز اوضاع همینطور هست. با وجود اینکه حداقل سه بار حق آبه تالاب گاوخونی تامین شد ولی این تالاب اوضاع مناسبی ندارد.

اول اسفند ماه

عیسی کلانتری، مجری طرح ملی احیای دریاچه ارومیه با اشاره به بخش کشاورزی برنامه ششم، گفت: فلات مرکزی ما از جنوب البرز تا دریاهای جنوب و از شرق زاگرس تا مرزهای پاکستان و افغانستان هیچ رودخانه داخلی جز زاینده رود ندارد که آن هم خشک شده است است و بقای کشور به برداشت از بافت های زیرزمنی بستگی دارد. آب های زیرمینی بخشی از بارش هایی است که سالیانه اتفاق می افتد و بخشی هم در میلیون ها سال گذشته در زیرزمین انباشته شده است است ولی نه تنها به اندازه آب های تجدید پذیری که از نفوذ بارش های سالیانه هست، برداشت می کنیم بلکه بیش از دو برابر آن داریم از آب هایی که طی میلیون ها سال انباشته شده، استفاده می کنیم و اینها نیز دارد تمام می شود.

دوم اسفند ماه

اکبر منصوری- مدیر شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری گفت: جهت استفاده از آب شرب سالم جوشیده از چهارمحال و بختیاری، مردم این استان در اولویت قرار دارند و بعد از تأمین نیازهای این استان، باید به سایرین توجه شود ولی متأسفانه در دهه های اخیر، استان ما که در بالادست زاینده رود قرار گرفته، کاملاً فراموش شده است است.

هجدهم اسفندماه

قاسم سلیمانی- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: وزارت نیرو موظف به اعلام فهرست بهره برداران آب حوضه زاینده رود با نام مکان و میزان برداشت هستند. منابع و مصارف حوضه زاینده رود به طور کارشناسی و علمی مورد بررسی قرار بگیرد.

بیست و سوم اسفند ماه

رضا امینی- رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اگر امروز زاینده رود به این حال و روز است به علت رفتارهای سلیقه ای است که مدت ها پیش اعمال شده؛ در خصوص خشکی زاینده رود کسی مقصر نیست بلکه این عنوان مقصران بسیار زیادی دارد.

شانزدهم فروردین ماه

احدرضا مصور- معاون خدمات شهری شهردار اصفهان گفت: حق آبه اصفهان از زاینده رود را بدهید. شش سهم از 36 سهم حق آبه زاینده رود مربوط به شهر اصفهان است و متأسفانه تعداد قابل توجهی از درختان سال گذشته به علت کمبود آب خشک شدند و مورد نیاز است حق آبه شهر اصفهان تأمین شود.

هجدهم فروردین ماه

حیدر علی عابدی، نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: در منطقه چهارمحال و بختیاری نزدیک به 30 طرح آبی بعد از مصوبه شورای عالی آب اجرا شده است است که خلاف قانون بوده است که در نتیجه حجم زیادی از آب زاینده رود برداشت شده است هست. جهت دیدار به یکی از مناطق چهارمحال بختیاری که برداشت غیرمجاز انجام می شد رفتیم که در ابتدا مانع دیدار ما می شدند که در نهایت با کمک نیروی انتظامی موفق شدیم از محل دیدار کنیم و متأسفانه دیدیم که این ها خیال توقف برداشت منابع آب زاینده رود را ندارند.

بیست و چهارم فروردین ماه

رسول زرگرپور- استاندار اصفهان گفت: نه فقط به عنوان استاندار اصفهان بلکه به عنوان کارشناس امور آب اعلام می کنم نباید اجازه دهیم کوچکترین خدشه ای به مصوبات طرح ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود وارد شود. طرح ۹ ماده ای هرگونه بارگذاری تازه ممنوع اعلام شده است است.

بیست و ششم فروردین ماه

کاوه مدنی- استاد مدیریت منابع آب و محیط زیست امپریال کالج لندن در جلسه پرسش و پاسخ راهکارها و چالش های مدیریت جامع و به هم پیوسته منابع آب حوضه زاینده رود اظهار کرد: بحران جهت پرسشها زاینده رود واژه مناسبی نیست و باید از واژه ورشکستگی آبی صحبت کنیم آیا که بحران زمانی که رخ می دهد همچنان یک راه حل وجود دارد و می توان بحران را پشت سر گذاشت ولی ورشکستگی آبی به این معنا است که دیگر آبی پشت سدها وجود ندارد که به حد بحران رسیده باشد و از مرحله بحران فراتر رفته ایم.

وی ادامه داد: در کشور اسناد بالادستی خوبی وجود دارد. مسئله این است که قبح حرف زدن و عمل نکردن ریخته است و مدیران فقط در نئشگی حرف های خوب زدن هستند.

ششم اردیبهشت ماه

رحیم میدانی- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در گفت وگو با ایسنا گفت: در حال حاضر اوضاع زاینده رود خوب است ولی اگر بر اساس آینده نگری ها تا شهریور سال ۹۶ پشت سد زاینده رود آب نداشته باشیم، با مسئله مواجه خواهیم شد. باید در انتهای شهریور ماه امسال حداقل ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد زاینده رود داشته باشیم.

یازدهم اردیبهشت ماه

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های کشور عزیزمان ایران ضمن اشاره به آخرین اوضاع زاینده رود، آینده طرح های انتقال آب در حوضه آبریز گاوخونی را در برنامه مدیریت جامع این تالاب نیازمند بازبینی و دقت عمل دانست و گفت: زاینده رود حجم آبی معادل ۹۰۰ میلیون متر دارد که تونل های شماره ۱ و ۲ کوهرنگ حجم آبی معادل ۵۸۷ میلیون متر مکعب به آن افزوده است ولی به علت زیاد کردن مسابقه بین کاربری های متفاوت و توسعه ناپایدار در این حوضه آبریز، منابع آب موجود به نحو مطلوب مدیریت نشده و مدیریت نادرست منابع آب و بی توجهی به حق آبه محیط زیست مهمترین عامل ترساندن محیط زیست، خشکی زاینده رود همچنین تالاب بین المللی گاو خونی است.

نوزدهم اردیبهشت

بابک صفاری- یکی از اساتید دانشگاه اصفهان در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: اصفهان با زاینده رود تعریف می شود، اگر نتوانیم زاینده رود را به صورت دائمی در شهر جاری کنیم یکی از شاخصه های بزرگ اصفهان را از بین برده ایم، مثل این که نقش دنیا را از اصفهان گرفته باشیم. نسل های بعدی، اصفهان بدون زاینده رود را قبول نمی کنند. باید کمی نگاهمان را به توسعه شهری عوض کردن دهیم، متاسفانه همواره در توسعه ها یک نگاه سخت افزاری وجود داشته و در واقع هرچه میزان درآمد یا پروژه عمرانی زیاد بوده به مفهوم توسعه زیاد یک شهر بوده و همه فکر می کردند که عملکرد خوبی داشته اند در حالی که واقعیت این نیست.

زاینده رود جهت تبلیغات انتخاباتی

بحث زاینده رود ولی با شروع فصل انتخابات به خصوص در میتینگ های سیاسی و صحبت های تبلیغاتی از جانب همه کاندیداهای ریاست جمهوری داغ شد. رقبای رییس جمهور تلاش می کردند با استفاده از خشکی زاینده رود و دیگر معضلات زیست محیطی آن را به گردن دولت انداخته و به این وسیله رقیب را تخریب کنند. رییس جمهور نیز پرسشها را باز به گردن دولت های قبلی می انداخت. چیزی که میان همه یکسان بود قول و قرارهایی بود که جهت احیای زاینده رود و جاری شدن دائمی آن گذاشته می شد.

بیست و چهارم اردیبهشت ماه

حسن روحانی، رییس جمهور در جمع هواداران اصفهانی خود گفت: خطری در سال 92 وجود داشت که 14 میلیون ایرانی را ترساندن می کرد. اگر دولت یازدهم نبود دریاچه ارومیه خشک شده است بود و نمک آن 14 میلیون ساکن غرب کشور را ترساندن کرده بود. ما جهت هورالعظیم و دریاچه اورمیه سرمایه گذاری کردیم. این بار نوبت زاینده رود هست. اصفهان به زنده بودن زاینده رودش است و اصفهان افتخار تمدن و همبستگی کشور عزیزمان ایران و اسلام است.

محمدباقر قالیباف نیز به عنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری در اصفهان حاضر شد و در جمع هواداران خود گفت: شرایط و بحران های سخت اقتصادی، صنعتی و کشاورزی و به خصوص خشکی زاینده رود نشانه ناکارآمدی این دولت است.

بیست و هفتم اردیبهشت ماه

معصومه ابتکار- مدیر شرکت حفاظت محیط زیست که البته در تیم تبلیغاتی رییس جمهور جهت انتخابات ریاست جمهوری فعالیت می کرد در جمع دانشجویان دانشگاه اصفهان خبر از شروع احیای زاینده رود و گاوخونی داد و گفت: طبق قول آقای روحانی امروز مرکز زیست بومی تالاب گاوخونی افتتاح شد و کارها جهت احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی شروع شده است است.

اول خرداد ماه

محمد کوشافر- فعال محیط زیست در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: نگاه دولت به خاص شرکت محیط زیست در خصوص رودخانه زاینده رود نباید دوگانه باشد. اخیرا برنامه مدیریتی جهت تالاب گاوخونی تنظیم شده است است و به نظر می رسد برنامه هایی در دولت جهت رودخانه زاینده رود موجود باشد، ولی عمل به آن نیاز به عزم نیرومند تری دارد.

دوم خرداد ماه

حیدرعلی عابدی- نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: کف رودخانه زاینده رود باید ساماندهی شود تا کسانی که غیرمجاز در حال برداشت آب هستند، شناسایی شوند. مسلم است اگر بخواهیم تمام این کارهای مهم را انجام دهیم نیاز به بودجه داریم که دولت این بودجه را تأمین می کند.

سوم خرداد ماه

مهدی بصیری- فعال محیط زیست دیگری نیز در گفت وگو با ایسنا در رابطه با زاینده رود اظهار کرد: بزرگ ترین مطالبه مردم در استان اصفهان مسئله زاینده رود و تالاب گاوخونی است که در گذشته زیاد مورد توجه مردها نبوده هست. مورد نیاز است مدیریتی صحیح اعمال شود و توسعه بی رویه ای که تاکنون اتفاق افتاده متوقف و به توسعه پایدار باز گردیم. دولت باید توسعه صنایع آب بر مانند فولاد و ذوب آهن را متوقف و مصارف را محدود کند تا امکان احیای رودخانه وجود داشته باشد.

مسعود میرمحمدصادقی- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه خوشبختانه منقطع شدن زاینده رود در حال برطرف شدن هست، گفت: نگین فلات مرکزی کشور عزیزمان ایران با برنامه ریزی مشخص جهت سومین سال پیاپی جاری شد.

ششم خرداد ماه

یک عضو شورای شهر اصفهان گفت: رییس جمهور در میدان امام گفت اکنون نوبت زاینده رود هست؛ واقعا اکنون نوبت زاینده رود است آیا که اصفهانی ها اهل اعتصاب و اعتراض نیستند و بیش از 10 سال است که خشکی زاینده رود را می بینند و اعتراض شدیدی نکردند.

دهم خرداد ماه

خبری در رسانه ها مبنی بر عوض کردن رنگ زاینده رود منتشر شد و باعث شد تصویرهای و اخبار زاینده رود در کشور دست به دست شود. مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: قرمزی آب زاینده رود مربوط به تخلیه مواد تصفیه منزل ای در غرب اصفهان است و جای هیچ نگرانی جهت آب شرب وجود ندارد.

همچنین یک کارشناس حوزه آب گفت: راهکار احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی براق و روشن است مصوبه های 13 شورای عالی آب و 4 شورای هماهنگی مدیریت حوضه آبریز زاینده رود روشن همه چیز را توضیح داده اند، آنچه در این مصوبه ها آمده در جلساتی با ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور وزرا و استانداران تشکیل شده است و حکم قانون را دارد.

سی و یکم خرداد ماه

حمیدرضا فولادگر- نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: راجع به پروژه تونل بهشت آباد گلایه مند هستیم؛ این پروژه قرار بود جهت انتقال آب مختص استان اصفهان انجام گیرد، ولی استان های دیگر در این زمینه فعال تر هستند.

یازدهم تیرماه

پروفسور پرویز کردوانی- پدر علم کویرشناسی کشور عزیزمان ایران در یک برنامه رادیویی با اشاره به سد زاینده رود گفت: سدها تالاب ها و رودخانه ها را خشک نکرده هست. هنگامی که این سد پر می شد باید آن را باز می کردند تا از طرفی باتلاق گاوخونی پر و از طرفی مقداری آب به کشاورزی تخصیص داده شده است داده شود. بقیه آب هم جهت شهر و صنعت باشد و این یک توسعه پایدار بود ولی این کار را انجام ندادند و گفتند اولویت شهر و بعد صنعت است.

دوازدهم تیر ماه

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت وحدت و هماهنگی میان دستگاه ها و نهادهای کشور جهت حل ابرچالش های کشور نظیر کم آبی، بیکاری و معضلات زیست محیطی، گفت: مصوبات شورای عالی آب راجع به اصفهان و زاینده رود باید اجرایی شود.

بیست و یکم تیر ماه

با توجه به این که زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری دائما در جریان هست، قاسم سلیمانی استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به معضل کم آبی در استان گفت: حیات زاینده رود و کارون نباید با اجرای طرح های غیر منطقی و غیر اقتصادی از بین رود.

بیست و دوم تیر ماه

رئیس کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از سفر دو روزه اعضای این کمیته به استانهای چهارمحال بختیاری و اصفهان جهت بررسی آخرین اوضاع آب در این دو استان خبر داد.

بیست و سوم مرداد ماه

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نیازهای روزافزون آبی استان یزد و عدم امکان برداشت میزان آب مورد نیاز استان از خلیج فارس در بندرعباس به علت پرسشها زیست محیطی، از تصمیم جهت اجرای خط چهارم انتقال آب به استان از طریق دریای عمان به عنوان یکی منبع پایدار به وسیله بخش شخصی خبر داد و گفت: هم اکنون آب شرب مردم یزد وابسته به خط لوله انتقال آب زاینده رود است که با توجه به کیفیت پایین آب های زیرزمینی استان، آب انتقالی با آب های موجود در استان مخلوط شده است و به مصرف شرب مردم تخصیص داده شده است می یابد، چنانچه قطره ای از آب انتقالی به یزد کم شود مصرف شرب مردم مختل می شود که باید با تمام توان از حقابه مردم یزد از این آب انتقالی حراست کنیم.

سی ام مرداد ماه

نماینده مردم شهرستان نطنز و بخش قمصر گفت: در هفته دولت، کلنگ انتقال آب زاینده رود به نطنز به زمین زده می شود.

بیست و یکم شهریور ماه

معاون مطالعات منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به عوض کردن اقلیم و خشکسالی گفت: با توجه به مصرف آب حوضه زاینده رود در بخش های مختلف، دیگر تفکر بخشی نگری جواب گو نیست و باید به سمت مدیریت به هم پیوسته منابع آب برویم.

بیست و ششم شهریور ماه

پور محمد شریعتی نیا- عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: این چه جریانی است که نمی خواهد زاینده رود زنده شود؟ این چه جریانی است که نمی خواهد بااهمیت ترین خواسته مردم اصفهان تحقق یابد و نمی گذارد مسئولان آبی استان هماهنگ شوند؟ آیا نمی گذارند این پروژه حیاتی فلات مرکزی به نتیجه برسد؟

بیست و هشتم شهریور ماه

ناهید تاج الدین- نماینده مردم اصفهان ضمن اشاره به پروژه انتقال آب زاینده رود از بن به بروجن گفت: براساس مصوبه ۹ ماده ای شورای عالی آب، هرگونه بارگذاری تازه در حوضه زاینده رود ممنوع اعلام شده است و این پروژه بارگذاری تازه بر زاینده رود به حساب می آید و عملا بحران زاینده رود را از وضع موجود پیچیده تر می کند.

پانزدهم مهر ماه

عضو کمیته ملی کارون گفت: انتقال آب بن- بروجن شاهرگ حیاتی چهارمحال و بختیاری است ولی متأسفانه یکی از حقوق نیم قرن ضایع شده است از سوی استان پائین دست هست. در صورتی که تونل کوهرنگ 3 با احداث سد به گلاب 2 منتهی شود، رودخانه زاینده رود را خشک می کند. با خشک شدن زاینده رود اغتشاش و اعتراضات مردمی در استان پایین دست ایجاد شده است و بحث آب را امنیتی می کنند و در نتیجه راه حل احیای زاینده رود را احداث بهشت آباد می دانند.

و این قصه سر دراز دارد

یک سال زاینده رود را از سالروز نکوداشت تا سالروز نکوداشت از دریچه ایسنا خواندید. آنچه در رابطه با زاینده رود انجام می شود فقط حرف است و حرف است و حرف. مدیران و مسئولان در رده های اوج و پایین هر روز راهکاری می دهند، مصوبه ای ارائه می کنند و پیشنهادی می دهند.

هرچند ماه یک بار احیای زاینده رود کلید می خورد و از خاطره ها می رود. اوضاع زاینده رود سال های سال به همین شکل بوده و است و به نظر می رسد این قصه سر دراز دارد.

واژه های کلیدی: تالاب | منابع | استانی | اصفهان | بختیاری | استان یزد | شورای شهر | استان فارس | زاینده رود | شورای اسلامی | مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog